O tuto lokalitu jsme se začali starat díky Iniciativě „Přírodní park Červeňák“, která nedopustila, aby území padlo do rukou nějakému developerovi. My o ni místo pečujeme tak, aby se zde líbilo vzácným živočichům a rostlinám. A nejen jim, ale i občanům Pardubic!
Historie lokace
Díky tomu, že toto místo využívala od dvacátých do devadesátých let 20. století jako cvičný prostor armáda, povedlo se území ochránit před melioracemi, chemizací a mnohými dalšími neblahými vlivy průmyslového zemědělství. Tím se zde zachovala vysoká druhová rozmanitost živočichů a rostlin a nedošlo k vytvoření sterilní zemědělské krajiny. Velmi významný je také fakt, že díky častým požárům a pojezdům těžké techniky, zde nedošlo k druhému extrému – vzniku hustého stinného lesa.
Podívejte, jak i samotní Pardubáci jsou aktivní v ochraně tohoto cenného místa!



Proč zde obnovujeme třešňovku?
Na Červeňáku cílíme na posílení kulturních a přírodních hodnot území. Obnovou prvorepublikové třešňovky chceme upozornit na důležitost extenzivních sadů v krajině, které mají pozitivní dopad jak na přírodu, tak i na místní komunity.
Máme velkou radost, že o Červeňák mají zájem i místní obyvatelé, kteří nám pravidelně chodí pomáhat jako dobrovolníci, aby právě toto místo mohlo být krásné jak pro přírodu, tak pro lidi.

Jsme moc rádi, že v tom nejsme sami a takové množství lidí má zájem zkrášlovat toto místo pro přírodu tak blízko centra Pardubic.

Krasec
Krasec (Coraebus elatus) Krasci patří mezi naše nejbarevnější a nejkrásnější brouky. V současnosti jich u nás najdeme přes 100 různých druhů a díky svým vysokým nárokům na zdravé životní prostředí je řada z nich velmi ohrožena, zejména intenzivním hospodařením v lesích, zánikem stepí a lesostepí, či zánikem jimi často využívaných extenzivních sadů.
Na Červeňáku najdeme hned několik druhů, včetně vzácných, jako je zde zmíněný druh Coraebus elatus, kterého najdete v letních dnech vysedávat na žlutých květech mochen, které jim slouží i jako živná rostlina.